Tipy na řízení v zimě

Českou republiku zastihlo začátkem roku náhlé ochlazení a často dochází k náhlým sněhovým bouřím – přišla ta pravá zima. Právě proto jsme se rozhodli zrekapitulovat některé základní tipy pro zvýšení bezpečnosti při jízdě na zasněžených cestách.

Přiznejme si, že řízení v zimě dokáže být hodně náročné a počasí nám cestu autem značně znepříjemnit. Sníh a led značně snižuje přilnavost vašich pneumatik, což navyšuje brzdnou dráhu a zvyšuje riziko nehody.

Na sníh jen se zimními nebo celosezónními pneumatikami

S méně předvídatelným počasím přichází čas na obutí vašeho vozu do pneumatik, které jsou pro jízdu v zimě vytvořené. Pneumatiky nikdy nekombinujte. Dvě zimní a dvě letní pneumatiky nejsou dobrým řešením pro zimní měsíce. Pokud chcete ušetřit tak zakupte pneumatiky celosezonní. Ty mají optimální vlastnosti jak v létě tak na cestách pokrytých sněhem.

  • Zimní pneumatikyProjevují se tím nejlepším možným výkonem během zimních měsíců. Udržují si svou měkkost během mínusových teplot. Udržují si lepší jízdné vlastnosti a kratší brzdnou dráhu.
  • Celosezonní pneumatiky Podávají výborný výkon přes celý rok. Mírný obsah přírodní gumy v pneumatice zabraňuje tvrdnutí pneumatiky při teplotách pod -7°C. Jsou navrhnuty tak, aby si udržely dlouhou životnost.

Tyto pneumatiky jsou vhodné pro jízdu na sněhu pomocí jejich konstrukce, unikátnímu designu dezénu a použitím příměsi křemene. Přidáním křemene je zajištěna měkkost pneumatik v nízkých teplotách. Design dezénu zvyšuje jejich přilnavost na ledu a sněhu.

Plynulejší a pomalejší jízda

S ohledem na to, že změna počasí je mnohdy otázkou několika minut a může vás na cestě znenadání překvapit je tou nejdůležitější radou je řídit s ohledem na počasí.

Při zatáčení na sněhem a ledem pokrytých cestách musíte volantem otáčet plynuleji. Při vjíždění do zatáčky přibrzděte o trochu více než jste zvykli a při vyjíždění z ní přidávejte plyn s větším citem. To vám zajistí maximum trakce pneumatik a sníží riziko smyku.

Dodržujte rychlostní limity. Nejsou napsány jen na značkách, ale také na pneumatikách. Na vnější straně je doporučený rychlostní limit od výrobce. Ten v žádném případě nepřekonávejte.

Měňte pořadí pneumatik

Zimní pneumatiky by měly být vzájemně měněny každý 8 000 až 10 000 km. Snížíte tak jejich opotřebené a prodloužíte jejich životnost.

Zdroj: http://news.blackcircles.com/2015/12/tips-on-driving-in-winter-weather/