Goodyear a představil koncept pneumatik pro příští století

Na ženevském autosalonu konaném v prvním březnovém týdnu společnost Goodyear představila svůj zbrusu nový koncept pneumatik pro autonomní vozidla na rok… O tom, jak  bude tato budoucnost vzdálená, zatím můžeme pouze spekulovat – vize je to ovšem opravdu fascinující. Pneumatiky mají kulatý tvar a dokážou se otáčet do všech směrů.

Ptáte se, jak je možné, že pak drží na automobilu? Měly by být k vozidlu přichyceny pomocí zvláštních magnetů. Drážky ve vzorku modelu by pak měly být kompletně vyplněny jedinečnou pěnou. Ta bude postupně tuhnout a zase měknout podle aktuálního terénu.

Při vývoji unikátního konceptu Eagle-360 měli inženýři Goodyearu na mysli převážně autonomní vozidla, která by měla být podle mnohých odborníků budoucností veškerých logistických operací. Kulatý tvar modelu má zajistit dosud nevídanou míru přilnavosti, odolnost proti aquaplaningu a pohyb na jakoukoliv stranu – bez potřeby otočení celého kola.

Celý projekt je sice zatím spíše materiál pro sci-fi literaturu, než skutečnou výrobu, ale kdo ví – některé v něm obsažené technologie jsou již na spadnutí. Řeč je například o speciální pěně, která mění svou tvrdost v závislosti na daném terénu a teplotě.

Konceptuální pneumatika se navíc dokáže automaticky nasměrovat přesně tak, aby během výkonu nepřetržitě dosahovala co nejmenšího opotřebení. V unikátním projektu nechybí ani čidla, která vás upozorní na nedostatečnou hloubku dezénu pneumatiky.

V budoucnu bychom se tedy měli dočkat pneumatik, které nám obrovským dílem usnadní manévrování na cestách, stejně jako parkování. Zajímavé, ne?