Jak se chovat při aquaplaningu?

O aquaplaningu se dočteme snad ve všech recenzích pneumatik a všichni odborníci vám řeknou, že odolnost vůči němu patří u jednotlivých modelů mezi ty nejdůležitější vlastnosti. Co se ale při aquaplaningu přesně děje a jak se proti tomu nejlépe vyzbrojit? Přečtěte si následující článek.

Co je aquaplaning a jak vlastně vzniká?

Aquaplaningem označujeme situaci, kdy pneumatiky vozidla ztrácí na přilnavosti díky vrstvě vody na vozovce. Krom samotného deště ke vzniku aquaplaningu přispívá především vysoká rychlost jízdy a konkrétní dezén použité pneumatiky. Laicky můžeme říct, že na silnici je tolik vody, že pneumatika se vlastně nedotýká jejího povrchu, ale jen vodního klínu, který se mezi ní a vozovkou vytvořil.

Hloubka dezénu najednou nestačí na příliv vody a ovladatelnost vozidla bere za své. To je samozřejmě velmi nepříjemné a vážná dopravní nehoda v takovém případě není bohužel žádnou výjimkou. Pro úplnost je ale třeba poznamenat, že za všemi nepříjemnostmi, které vás za deštivého počasí mohou potkat na cestách, nestojí jen a jen aquaplaning. Zhoršená přilnavost pneumatiky na mokrém povrchu je úplně normální. Hrozí zde smyk i delší vzdálenost dojezdu při brzdění.

Jev aquaplaningu vzniká při jízdě rychlostí vyšší než 80 kilometrů v hodině. Častější je tento neduh u předních kol a v přítomnosti předního pohonu se projevuje okamžitým nárůstem otáček motoru. Pokud aquaplaning naopak vznikne na zadní nápravě, jedná se o situaci mnohem nebezpečnější. Nejprve totiž nezpozorujete nic nepatřičného – až po chvíli začne zadní část vozu klouzat a směřovat směrem dopřadu. Ani se nenadějete a dostanete smyk.

Pečlivě si vyberte sadu pneumatik

Nejlepší prevencí je samozřejmě vhodný výběr pneumatik. Pokud jste často na cestách, aquaplaning se vás rozhodně týká. V našich krajinách není prudčí déšť ničím neobvyklým a je moudré s ním počítat. Nechceme říci, že nízkorozpočtové pneumatiky jsou vždy nekvalitní, pokud ale přece jen ve svém automobilu trávíte více času, investice do nějakého z prémiových modelů se vám nepochybě vyplatí.

Před samotným nákupem sady pneumatik se poraďte s odborným prodejcem a určitě si přečtěte také recenze na daný model. K zahození samozřejmě není ani návštěva specializovaných diskuzních fór, kde si můžete přečíst osobní zkušenosti ostatních motoristů.

Výrobci prémiových pneumatik na problém aquaplaningu myslí. Snad v každé odborné recenzi najdete hodnocení ochrany proti tomuto problému, ale pozor – skvělé hodnocení prevence proti aquaplaningu je sice vítanou zprávou, ale nikdy se nespoléhejte jen na jedno kritérium. Projděte si všechny oblasti testování a udělejte si na pneumatiku obrázek jako na celek. Není ničím neobvyklým, že model, který se pyšní top vlastnostmi na jedné straně, výrazně pokulhává někde jinde.

Jak se proti aquaplaningu bránit v praxi?

Svou ochranu před aquaplaningem vylepšíte rovněž uvážlivým způsobem jízdy. Pokud je to možné, pokuste se vyhnout jakékoliv hluboké vodě a kalužím, snažte se sledovat stopy vašeho vozidla ve zpětném zrcátku – čím výraznější a zřetelnější otisk vašich pneumatik je, tím je povrch cesty bezpečnější. Pokud se stopy naopak rychle ztrácejí a plní vodou, riziko vzniku aquaplaningu výrazně stoupá.

Příchod nepřítele motoristů v podobě aquaplaningu poznáte podle sílnějších nárazů do volantu, které pocítíte jako zpětnou vazbu. Neznamená to nic jiného, než že se mezi vaše pneumatiky a vozovku dostává již zmíněný vodní klín.

Když už se chytíte do tenat aquaplaningu, rozhodně nepanikařte. Není žádoucí, abyste začali prudce brzdit a otáčet volantem. Kola vašeho automobilu totiž musí zůstat nebrzděná a v přímém směru jízdy. Jinak pravděpodobně dostanete smyk a úplně ztratíte kontrolu nad vozidlem.

Co tedy dělat?

Jakmile pocítíte vliv aquaplaningu na vaše vozidlo, zachovejte klid a v ideálním případě napřed povolte plynový pedál a sešlápněte spojku. Tím se uvolní hnací kola. Vodní klín vozidlo následně zpomalí a vy znovu získáte kontakt s vozovkou.

Jaké pneumatiky doporučujeme?

Největší dojem na nás bezesporu udělala nová vlajková loď prémiového producenta Goodyear, letní sportovní pneumatika Goodyear F1 Asymmetric 3. V odborném testu, který jsme před nedávnem uveřejnili, si model skvěle vedl na mokrém i suchém povrchu. Při brzdění na mokrém terénu dosahoval kratších brzdných vzdáleností než většina konkurentů a výsledky týkající se aquaplaningu nás skutečně ohromily. Tahle pneumatika je stvořena na divočejší jízdu a nějaký ten déšť ji rozhodně nezastraší.

Skvělou volbou je také letní pneumatika Continental Sport Contact 6. Ta má za sebou vítězství snad ve všech možných odborných testech a vynachválit si ji nemohou ani samotní motoristé. Výkon na mokré vozovce na nás udělal dojem, na suchu je to samozřejmě větší paráda, ale pokud přihlédneme k celkově výtečným vlastnostem modelu, můžeme jej jedině doporučit. Nezapomeňte, že to není jen o pneumatice – opatrná jízda je zásadou, kterou musíte mít vždy na paměti.

Přejeme vám hodně štěstí na cestách!